| « 27.07.2008 Jepua, Köykkäri, Voltti | 23.07.2008 Pensala - Jussila » |
Ajelin aamulla autolla polkupyörät vetokoukussa Lappajärvelle ja kuten oli ennalta sovittu, Elina odotti mummulan pihassa klo 10.00 tapahtuvaa lähtöä..
Kiersimme järven myötäpäivään, ensimmäinen pidempi pysähdys oli Vimpelissä Nelimarkan leipomossa, kun nautimme melko maukkaat nisusiat kahvin kera.
Pokelan kautta Lakaniemeen ja sitten teimme virheen eli ajoimme Ylipään kautta. Ylipään tie on hiekkatietä ja se oli ikävän pehmoinen ja sepelinen, eikä matka lyhentynyt kuin pari kilometriä vaikka minullakin oli sellainen luulo, että oikaisun määrä olisi jopa yli kymmenen kilometriä :-)
Viimein kuitenkin pääsimme takaisin päällystetylle tielle eli Länsipuolentielle, Karvalan Nesteellä vahvistimme itseämme oluella ja jäätelöllä.Karvalastahan ei enää ollutkaan pitkä matka Tyynelään, joten saatoimme jo hiukan hellittää vauhdinpidosta (Elina kyllä valitti, että vauhti vain kiihtyi loppua kohden :-)
Kilometrejä kertyi noin 71 kappaletta ja aikaa meni noin viisi ja puoli tuntia.
Recent Comments